петък, 25 ноември 2011 г.

Посрещане на японските гости в училище










Мариана Георгиева- Божилова
                                

За авторитета на учителя в училище
(Есе)


            Американските психолози провеждат анкета сред учениците от 4-7клас – възрастова група 10-14 годишни в над 50 произволно избрани училища като им задават само един въпрос: Какъв искате да бъде вашият учител? За да отговорят на този въпрос, от анкетираните се очаква да подредят 10 основни качества, които трябва да притежава учителят, в низходящ ред т.е. от най-ценното и важно към по-маловажното. На децата се дава избор от следните качества:компетентност, дисциплинираност, справедливост, строгост, толерантност, искреност, доброта, търпение, съпричастие, с приятна външност(добре изглеждащ).
            Резутатите от това изследване и неговият анализ по безспорен начин подкрепят педагозите в техните усилия да отстояват авторитета си в изключително динамичната среда, в която работят. Над 80% от анкетираните подреждат на първите 5 места по приоритет следните качества – справедливост, компетентност, строгост, дисциплинираност и доброта. Учениците искат да имат учител, който да им помогне да изградят и утвърдят у себе си същите тези качества, смятайки ги за важни и ценни. А учител с такива достойнства е безспорен авторитет сред своите ученици, колеги, приятели.
             Авторитетът се гради бавно, постепенно и упорито. Този процес изисква вероятно дългогодишно постоянство, "сверяване на часовника" и търсене на обратна връзка. За да поддържа своя авторитет, учителят трябва непрекъснато да чете и развива своите способности, да усъвършенства методите си на работа, да надгражда компетентностите си. Децата са най-динамично развиващата се група, те стават все по-интелигентни, по-чувствителни и отворени за новото, по-взискателни и по-свободни. Учителят трябва да използва пълноценно тази тяхна енергия и капацитет, за да ги води успешно във вярната посока.
            Личностните качества на учителя и неговият авторитет са определящи при изграждането на сигурност и комфорт за класа, екипа, групата от ученици. Задълбочените знания по обща и възрастова психология, както и индивидуалния подход са основата, върху която се полагат пластовете от доверие, искреност, честност, откритост и ясни правила. В такава атмосфера учебно-възпитателният процес дава възможност за постижения и резултати доста над средното ниво.
             Самооценката и самочувствието на учениците на учителя с авторитет са също така показателни за тази връзка между педагога и подрастващите, които имат нужда от сигурност и подкрепа в този период на откриване и утвърждаване на своята личност и индивидуалност.
             Авторитетът на българския учител е претърпял възходи и падения, които са свързани с исторически и социо-културни въздействия и причини. За съжаление в днешно време той е изгубил обществената, политическа и социана подкрепа, на която се е радвал в началото на миналия век и благодарение на която българската литература и театър достигат изключителни висоти. Независимо от това и днес учителят осъзнава важната си роля и отговорността пред своите ученици, когато чрез своя авторитет налага модел за изследване и подражание. 

петък, 18 ноември 2011 г.

Европейски клуб при 138-мо


NATIONAL  ASSOCIATION OF THE BULGARIAN  EUROPEAN  CLUBS
        NABEC  –

               Осма национална среща на българските европейски клубове    

Европейският клуб към 138 СОУ ”Проф. Васил Златарски” има девет годишна история. Основан е от г-жа Таня Миланова, преподавател по английски език в училището. Година след това председател на клуба става г-жа Ася Богоева, преподавател по география и икономика и английски език. Дейността на клуба е насочена към разпространение на знания за Европейския съюз, неговите институции и страните членки. Популяризирането на тези знания помогна на младите хора да осъзнаят значението на ЕС като регионална организация за развитието на България  и необходимостта от приемането ни в нея. Днес целите са свързани с разясняване на функциите на отделните институционални структури, участието на България в тях, както и участието на всеки отделен гражданин, кокто и възможностите, които се разкриват пред младите хора за реализация в Обединена Европа.   
В  Европейския клуб участват ученици, проявяващи интерес към съвременните процеси, протичащи в страните членки на ЕС, към развитието на ЕС като организация. Деца, желаещи да придобият нови знания, мотивирани да се самоусъвършенстват и развиват, стремящи се към пълноценна реализация в Обединена Европа. 
На редовните срещи се обсъждат актуални въпроси свързани с развитието наЕС и страните в тях. Подготвя се информация за информационното табло наЕвропейският клуб при 138 СОУ, тематични презентации свързани с предстоящисъбития и годишнини в ЕС. Осъществява се  подготовка за участие в срещите,организирани от НАБЕК и Информационният център на Европейския съюз. На тяхучениците се срещат и с представители на европейските институции, представят свои продукти, свързани с дейността на клуба, участват в състезания, празнуват заедно с другите клубове Деня на Европа и други събития свързани с ЕС. На годишните срещи се отчитат резултатите от дейността им и се планира бъдещата им дейност. Раздават се грамоти и награди.
През настоящата 2007-2008 г дейността на клуба е насочена към подробно запознаване с работата и функциите на Европейския парламент , във връзка с честване на 50 години от създаването му като институция, със запознаване с приоритетите в дейността на новите страни председателстващи ЕС.

понеделник, 14 ноември 2011 г.

Видна японка гостува в столично школо



Г-жа Мичико Хираяма заедно с посланика на Япония у нас, Н.Пр. Макото Ито, се срещнаха с колектива на 138-мо СОУ в столицата и с неговия директор г-жа Магдалена Кръстева.
снимка:Биляна Ханджийска
Една от най-авторитетните дами на Япония, г-жа Мичико Хираяма, гостува в елитното столично 138-мо СОУ „Проф. Васил Златарски” в деня на неговия патронен празник. Визитата не е случайна. Столичното 138-мо СОУ е базата, където изключително успешно работи първото българско училище за изкуство и културен диалог между Изтока и Запада “Икуо Хираяма”, създадено през 2009 г. Г-жа Мичико е директор на Музея за Пътя на коприната „Икуо Хираяма” в Япония. Мисията й е да пропагандира по света духовните идеали на световноизвестния японски художник Икуо Хираяма, който бе голям приятел на България. Г-жа Мичико заедно с посланика на Япония у нас, Н.Пр. Макото Ито, разгледа училището, срещна се с ученици и учители и посети творческите ателиета, които работят в рамките на училището за културен диалог между Изтока и Запада.
Видната дама откри в БАН изложбата "Пътят на коприната на Икуо Хираяма – кръстопът на култури в обещание за мир". В нея са подредени картини на Икуо Хираяма, които пристигнаха от Париж, както и творби на ученици от 138-мо СОУ. Българската академия на науките, Музеят за Пътя на коприната Икуо Хираяма и център "Икуо Хираяма"- България подписаха рамково споразумение за съвместна дейност в сферата на изследванията на културното наследство .